X
تبلیغات
زولا

زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال

سه‌شنبه 11 آذر 1393زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال و وارد کردن داروی ضد درد از طریق لوله ای نازک به قسمت نخاع مادر انجام می‌شود. این نوع بی حسی، درد قسمت تحتانی بدن را از بین می برد.

 
بی حسی اپیدورال چیست؟


این نوع بی حسی، درد مداوم در قسمت تحتانی بدن فرد را سرکوب می‌کند و این امکان را به فرد می‌دهد که بدون بی هوشی درد خود را احساس نکند.

 
اگر خانم بارداری بخواهد نوزاد خود را با بی حسی اپیدورال به دنیا بیاورد، داروهای ضد درد (با تشخیص متخصص بیهوشی) از طریق لوله‌ای به منطقه‌ای خاص در ناحیه ستون فقرات او (نخاع) وارد می‌شود.

 
این داروها، پیام‌های دردی را که از نخاع به طرف مغز می‌روند، سرکوب می‌کنند. استفاده از این روش برای کاهش درد در حین زایمان طبیعی در ایالات متحده بسیار رایج است. بنابراین بسیاری از زنان اقدام به زایمان طبیعی با این روش می‌کنند. لازم به ذکر است که تزریق داروی ضد درد به ناحیه ستون فقرات باید توسط متخصص بیهوشی انجام بگیرد.
  

متخصص بیهوشی، پشت مادر باردار را مواد خاص ضدعفونی می‌کند و سپس سوزن توخالی را وارد استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌کند. هنگامی که سوزن در فضای اپیدورال قرار گرفت، لوله‌ای نازک را که کاتتر نام دارد در این فضا قرار می‌دهند و سوزن را بر می‌دارند.

سپس داروی ضد درد را از طریق لوله نازک کاتتر وارد بدن مادر می‌کنند و چون اعصاب انتقال دهنده حس درد، سرکوب می‌شوند درد فرد کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین مادر با تحمل کم‌ترین درد حاصل از انقباضات رحمی و خروج نوزاد از رحم می‌تواند خاطره خوبی از زایمان طبیعی داشته باشد.
 
انجام تنفس عمیق از طریق بینی باید توسط مادر انجام بگیرد.
 
چه زمانی می‌توان از اپی دورال در طی زایمان طبیعی استفاده کرد؟


هر خانم بارداری می‌تواند در هر مرحله از مراحل زایمان خود درخواست بی حسی اپی دورال داشته باشد.


اکثر زنان باردار هنگامی طلب دریافت این بی حسی را دارند که درد زایمان شدیدشده است و دهانه رحم معمولا بین 5 تا 6 سانتی متر باز شده است.
 
لوله وارد شده برای تزریق بی حسی اپی دورال می‌تواند تا آخر زایمان و خروج جفت در بدن مادر باقی بماند و حتی می‌تواند درد ناشی از بخیه ها را تسکین دهد.


مزایای استفاده از بی حسی اپیدورال:


- کاهش درد در حین زایمان طبیعی که هدف اصلی این روش می‌باشد.

 - مادر در حین زایمان هوشیار است و می‌تواند انقباضات رحم خود را بدون درد زایمان حس کند و لحظه به دنیا آمدن نوزاد خود را به خوبی درک کند.
 
معایب استفاده از روش اپیدورال:

 - ممکن است حس خارش در فرد ایجادشود که معمولا شدید نمی‌باشد.

 -
ممکن است فرد احساس لرزش داشته باشد.

 -
احتمال بروز تب در فرد وجود دارد.
 
-
ممکن است پاهای فرد احساس ضعف و یا سنگینی پیدا کند و نیاز به ماندن در رختخواب باشد.
 
-
فرد باید هر چند وقت یکبار وضعیت خودرا بر روی تخت تغییر دهد تا مناطقی که دچار بی حسی شده‌اند، زخم نشوند.
 
-
ممکن است بر توانایی فرد برای دستشویی رفتن تأثیر بگذارد و فرد مجبوربه استفاده از سوند برای تخلیه مثانه خود شود.
 
-
مرحله‌ای که نوزاد باید با فشاری که مادرمی‌آورد خارج شود و اصطلاحاً به دنیابیاید، در این روش زیاد طول می‌کشد، زیرامادر احساس درد نمی‌کند و عجله‌ای برای فشار ندارد. در این حالت پزشک باید مادر را تشویق کند که با فشار نوزاد را به دنیا آورد.

 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.